مرکز علمی آمورزشی
فعالیت های آموزشی - پژوهشی
مرکز درمانی تخصصی و فوق تخصصی حضرت زهراء (س)
مرکز درمانی تخصصی حضرت زهرا (س)
فعالیت های بازرگانی
فعالیت های بازرگانی
فعالیت های آموزشی

فعالیت های آموزشی پژوهشی

امروزه واقعیت استفاده از گیاهان دارویی و طب سنتی و بومی در دنیا برای گزارش WHO اجتناب ناپذیر است و همه دولت ها موظف شده اند که به امر آموزش و گسترش طب سنتی خود اقدام کنند از سوی دیگر در سال های اخیر رویکرد مردم به استفاده از مزایای گیاهان دارویی و طب ایرانی بیشتر شده است ، که این خود می تواند به دلیل عرضه استاندارد برخی داروهای گیاهی از سوی کارخانجات دارویی ، بالا رفتن هزینه های درمانی طب نوین و از همه مهمتر پیش زمینه و ایمان ایرانیان به اعتبار شیوه های درمانی طب ایرانی باشد .

ساماندهی طب ایرانی تعیین چهارچوب سیاست گذاری، اطمینان از ایمنی و اثر بخشی كیفیت طب ایرانی، تسهیل دسترسی و ترویج استفاده مناسب از طب ایرانی از جمله اقداماتی است كه انجام آنها برای ممانعت از سوء استفاده برخی افراد از این طب، ضروری به نظر می رسد. فرهنگسازی در جامعه برای این موضوع جز از راه آموزش افراد در سطوح مختلف میسور نمیباشد .

پس از چندین دهه تلاش بالاخره وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی بر آن شد تا از سال 1386 به شکل آکادمیک و دانشگاهی متخصص طب سنتی پرورش دهد. پرورش نیروهای متخصص در زیر رشته های مرتبط با طب سنتی و آموزش آکادمیک دست اندرکاران کشت، تهیه،فرآوری، عرضه و توزیع گیاهان دارویی نیز به موازات آموزش پزشکان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است .کم کردن فاصله علمی فعالان عرصه طب ایرانی در سطح کشور و تلاش برای ایجاد زبانی مشترک بین این افراد میبایست بصورت جدی مورد توجه قرار گیرد . آموزش و اطلاع رسانی به عموم مردم جهت بالابردن اطلاعات جامعه در زمینه طب ایرانی نیز ضروری به نظر میرسد .

جامعه گیاه درمانی ایران با توجه به رسالت خود در احیاء گیاهان دارویی و سنت دیرینه استفاده از درمان های طبیعی از سال 1390 با تأسیس یک مرکز آموزش علمی-کاربردی با 5 رشته مرتبط با این امر گامی بلند در این راستا برداشته است.

مرکز آموزش جامعه گیاه درمانی ایران در مدت کوتاه فعالیت خود تعداد زیادی دانشجو در مقطع کاردانی جذب کرده است . با توجه به قوانین جاری دانشگاه جامع علمی کاربردی پس از به پایان رساندن اولین دوره های کاردانی در مقطع کارشناسی نیز به جذب مخاطبان خواهد پرداخت . اشاعه رویکرد این مؤسسه با برگزاری دوره آموزشی مختلف در شاخه های متعدد درمان های طبیعی و طب مکمل نیز از دیرباز مورد توجه معاونت آموزشی جامعه گیاه درمانی ایران بوده است که همواره طی سالیان فعالیت این موسسه اجرای آن از جمله دستاوردهای این مؤسسه بوده است .

در طی سالیان متمادی فعالیت این مؤسسه کارهای پژوهشی فراوانی در قالب ترجمه متون قدیمی ، جمع آوری و تصحیح کتب و راه اندازی یکی از مجهز ترین کتابخانه های طب ایرانی در سطح کشور، تدوین مقالات علمی متعدد جهت ارائه در کنفرانس های داخلی و خارجی ، مدیریت راهبردی رساله های کارشناسی ارشد و دکتری، تدوین دوره های کاربردی با درسنامه های خاص جامعه گیاه درمانی ایران،تحقیق بر روی ساخت داروهای مختلف و انجام مراحل مختلف ثبت قانونی داروهای ساخته شده حاصل از تحقیقات؛ توسط همکاران اعضا هسته علمی مرکزی جامعه گیاه درمانی ایران به مرحله اجرا درآمده است.