محرم و عزاداران کوچک حسینی

Untitled-4

محرم و عزاداران کوچک حسینی
همراهان سبز و عزادار حسینی ،این روزها که ماه محرم آغاز شده و هیئت‌ها در شهرهای مختلف شروع به فعالیت کرده‌اند، فرصت مناسبی برای کودکان فراهم است که از این مراسم بهره ببرند. اما باید توجه داشت که کودکان وضعیت‌شان با بزرگسالان متفاوت است و برای اثرگذاری تربیتی این ماه باید نکاتی را مورد توجه قرار داد تا شاهد تاثیرگذاری منفی در روحیات آن‌ها نباشیم. همراهان سبز وعزادار ،در این مطلب نکاتی را جمع‌آوری کرده‌ایم که بهتر است برای شرکت در مراسم عزاداری به همراه کودکان، آنها را رعایت کرده و به کار ببندید.
۱-عصبانیت ممنوع
کودک خود را برای زودتر آماده شدن و رفتن به هیئت دعوا نکنید. برخورد تند و تحکم آمیز شما در ذهن او ثبت خواهد شد. نگذارید کودک با این رفتارتان از رفتن به هیئت دلزده شود. به یاد داشته باشید که شرکت در مجالس عزاداری باید بر رفتار شما تاثیر مثبت بگذارد و کودک باید شاهد بهتر شدن رفتار شما در این ماه باشد.همچنین مراسم‌ طولانی برای کودک خسته کننده است وکودک را نباید زیاد در مراسم عزاداری نگه داشت به ویژه در فضای تاریک.
۲-اشک‌های مادر
کودکانی که در سنین پایین هستند معمولا از دیدن گریه مادر خود ناراحت می‌شوند، چرا که آنها تفاوت گریه در روضه و گریه‌های دیگر را نمی‌دانند. برای اینکه خاطره بدی در ذهن کودک باقی نماند بهتر است که مادر مقابل چشم فرزند خود گریه و شیون نکند. همچنین در مراسمی که روضه باز خوانده می‌شود و دیگران به خود لطمه می‌زنند شرکت نکنند و در آن لحظات به فضای دیگری بروند و حواس کودک خود را از این مراسم پرت کنند.
۳-عزادار کوچک
برای کودک خود وسایلی مانند طبل کوچک، شال و کتاب‌های عکس‌دار مرتبط با ماه محرم تهیه کنید. کودک و به خصوص نوجوان خود را تشویق کنید که در تدارک مراسم عزاداری شرکت کنند. نصب پرچم و پذیرایی از مهمانان آن‌ها را بر سر شوق آورده و به این وسیله می‌تواند مسئولیت پذیری را تمرین کند.
۴-دوستی‌های ماه محرم
اگر سن کودک‌تان طوری است که می‌تواند نظر بدهد هیئتی که قرار است بروید را با مشورت او انتخاب کنید و اگر سنش در این مورد کم است خودتان هیئتی را انتخاب کنید که هم‌سالان او در آن هستند و او می‌تواند دوستان خوبی آنجا پیدا کند.
۵-نیکی کردن در ماه محرم
نیکی کردن را در ماه محرم به کودکان خود آموزش دهید. می‌توانید برای این کار همراه کودک خود نذری بپزید و اگر او در سنی است که می‌تواند کمک کند از او بخواهید که نذری‌ها را بین همسایه‌ها یا مردم عزادار تقسیم کند. همچنین می‌توانید کارهای خوب دیگری مثل رعایت حال همسایه‌ها، احترام به سالمندان، پاکیزه بودن و دروغ نگفتن را هم به کودک خود در این ماه آموزش دهید.
۶-عزاداران کوچک در مدرسه
معلمان می‌توانند در این ایام از تکالیف درسی دانش‌آموزان خود کم کنند و دلیل این کار را تشویق به شرکت در مراسم عزاداری عنوان کنند. همچنین آنها می‌توانند تکالیفی مرتبط با این ماه به دانش‌آموزان خود بدهند. مثلا از دانش‌آموزان خود بخواهند انشایی درباره ماه محرم و حال و هوای آن بنویسند یا در سر کلاس درس درباره ماه محرم و آداب شرکت در عزاداری‌ها با دانش‌آموزان خود صحبت کنند. همچنین برپایی مراسم کوچک عزاداری با تلاش خود دانش‌آموزان در این زمینه بسیار موثر است.

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم